و اما بخش عفونی
ساعت ٧:٤٤ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٥/۱٧  کلمات کلیدی:

مثل اینکه این عفونی نمی خواد دست از سر ما برداره. روز ۴ شنبه روز آخر بخش قلب بود. از این بخش خیلی خوشم میومد. از اون بخش های جالب بود که آخر بخش احساس می کنی یه چیزایی به معلوماتت اضافه شده. خلاصه روز آخر درمانگاه داشتیم و بعد از اون چند تا عکس با هم و با اینترن ها گرفتیم و دیرتر از هر روز دیگه ای بخش رو ترک کردیم و با بیمارستان مدنی تا دوره اینترنی خداحافظی کردیم.

عصر روز ۴ شنبه با دوست خیلی خوبم، بهناز جون، رفتیم بیرون کلی هم بهم خوش گذشت.

از روز ۵ شنبه هم رفتیم بخش عفونی. همینه که می گم این عفونی دست از سر ما بر نمی داره. هر چند الان هر چی که تو بخش مطرح میشه برام آشناست و راحت باهاشون برخورد می کنم ولی خیلی زور داره تو موقعیتی که همه دارن حال می کنن و از تابستونشون استفاده می کنن ما مجبوریم بریم بیمارستان و بدتر از همه کشیک هم بمونیم. در کل اینجا هم بخش جالبیه. روز ۵ شنبه که روز اول بخشمون بود همگی رفتیم بیمارستان امام رضا که بین سینا و امام رضا تقسیم بشیم. اولش رفتیم سر مورنینگ چون رزیدنتی که قرار بود کار تقسیم ما رو انجام بده کشیک سینا بود و هنوز نیومده بود. سر مورنینگ بود که خبر دادن یه مریض مشکوک به آنفولانزای A رو دارن میارن. ولوله ای افتاده بود دیدنی. اینترن و رزیدنت رفتن اورژانس مریض رو دیدن و با احتمال آنفولانزا بستریش کردن. ولی اساتید بر این عقیده بودن که چون طرف فاکتور اپیدمیولوژیک نداره (مکه نرفته) احتمال آنفولانزا براش خیلی کمه. همراهای مریض هم که از برخورد پرسنل بخش ناراحت شده بودن مریضشون رو با رضایت شخصی مرخص کردن و بردن. تا اینکه دیروز خبر رسید که بر اساس CBC، مریض یه case تیپیک AML از آب دراومده و پنومونی موجود توی CXR در همین زمینه ست.

امروز صبح وقتی رسیدم بخش دیدم جلوی اتاق تخت 2 که من اکسترنشم 2 نفر سرباز ایستادن. اولش نگرفتم قضیه از چه قراره. وقتی به تابلوی بخش نگاه کردم دیدم تشخیصش TB هست. اولش جا خوردم ولی زیاد به روی خودم نیاوردم. سر مورنینگ همین مریض مطرح شد و این که می بینین چکیده ای از شرح حال این مریضه:

"بیمار آقای 30 ساله، زندانی و IVDU که از 5/1 ماه قبل دچار سرفه و دفع خلط شده است که سیر پیشرونده داشته است و با احتمال TB بستری شده است. در آزمایشات بیمار HCV مثبت و از نظر HBV و HIV منفی است. در معاینات دیسترس تنفسی شدید دارد و از نظر علایم حیاتی unstable است."

سر مورنینگ کم مونده بود پس بیفتم. تصورش هم برام وحشتناکه که تا آخر بخش قراره با این مریض سر و کله بزنم و هر روز براش note بذارم. تازه با راهنمایی های اساتید محترم متوجه شدم به HIV منفی بودنش هم نباید اعتماد کرد چون ممکنه منفی کاذب باشه. خلاصه این مریض امروز کلی حالمو گرفت. حالا بقیه مسائلش به کنار، من یکی از TB مریض می ترسم. توی بخش از این ماسک های N95 نیست که جلوی آلودگی رو می گیرن. از طرف دیگه ماسک های معمولی جلوی آلودگی به TB رو نمی گیرن. با این تفاسیر اگه من TB گرفتم و به دیار باقی شتافتم از همه دوستان حلالیت می طلبم.