اکسترنی که دیگه اکسترن نیست!

دوره زیبا، لذت بخش، نسبتا طولانی، تا حدی بامزه و صدالبته خفت بار اکسترنی تموم شد. ٢١ ماه اکسترنی بهم چیزای زیادی یاد داد. گذشته از مطالب درسی زیادی که توی این دوره یاد گرفتم، زندگی کردن توی این ٢ سال و توی شرایط خاص این دوره بهم درسای بزرگی رو یاد داد که امیدوارم هیچ وقت فراموششون نکنم. اینکه چطوری توی یه گروه همکاری کنم، اینکه چطوری با آدمای دور و برم رفتار کنم، اینکه چطور باشم که نه کسی ازم ناراحت بشه و نه از دست کسی ناراحت بشم و خیلی از درس های دیگه. مهم تر از همه اینکه خیلی از آدمای دور و برم رو خیلی بهتر از قبل شناختم و یاد گرفتم هیچ وقت در مورد آدما زود قضاوت نکنم. در یک کلمه یاد گرفتم چطوری توی اجتماعی از آدمای جورواجور زندگی کنم.

دیروز، آخرین روز بخش اعصاب بود. پریروز امتحان پایان بخش رو داده بودیم. امتحانی بود واسه خودش. اولش یه امتحان عملی از نحوه معاینه ازمون گرفتن که موقع بیرون اومدن از اتاق مریض از شدت استرس وارده کلی سرخ شده بودم بعد از اون هم یه امتحان کتبی گرفتن که جاتون خالی مشتمل بود بر ٧ صفحه سؤال تشریحی. استاد محترم قبل از امتحان گفتن هر صفحه مربوط به یکی از اساتیده و هر کدوم ۵ دقیقه وقت داره. سر ٣٠ دقیقه هم ورقه ها رو گرفتن. تا جایی که به ما تو ابتدایی یاد داده بودن ٧ ضربدر ۵ میشه ٣۵ ولی ظاهرا به استادمون طور دیگه ای جدول ضرب رو یاد داده بودن. خب بالاخره ایشون استادن دیگه!!!!! خلاصه امتحان رو دادیم و دیروز با دوره اکسترنی خداحافظی کردیم.

دوره اکسترنی دوره خوبیه. دوره ای که دوراز هر مسئولیتی میتونی مریض هات رو معاینه کنی، در موردشون مطالعه کنی و کلی به علم و سوادت اضافه کنی. ولی خب یه سری سختی ها هم داره. اینکه مجبوری خسته از بخش، بری و سر کلاسای بعد از ظهر بشینی و سعی کنی از مطالب کلاس استفاده کنی چون مطمئنی که آخرین فرصتیه که می تونی توی این کلاسا باشی، اینکه کشیک باشی بدون اینکه هیچ جا و مکانی داشته باشی و مجبور باشی توی بخش یا اورژانس سر پا باشی یا نهایتا روی یک صندلی بشینی و ... . ولی هر چی که هست یا بود، دوره ای از رشته ایه که یه روز با کلی عشق و علاقه و یه دنیا امید و آرزو شروعش کردی و الان بعد از گذشت این چند سال وقتی درست در موردش فکر می کنی می بینی عشق و علاقه ات بهش صد برابر شده و اون امید و آرزو ها بهت نزدیکترن و گذشت این سالها باعث شده تا امید های بزرگتری توی دلت روشن بشه. پس به این نتیجه می رسی که هر سختی توی دنیا برای رسیدن به هدفیه و هر چی سختی که تحمل می کنی بیشتر باشه هدفی که بهش می رسی بزرگتر و والاتره، به شرطی که قبل از شروع راه به مقصد و هدفت ایمان داشته باشی.

اگه صخره و سنگ سر راه رودخونه ای نباشه، صدای جاری شدن آب هیچ وقت دلنشین نخواهد بود.

/ 4 نظر / 212 بازدید
فاطمه

سلام*ميلت رو بخون*ممنونم و منتظر*

ژینوس

چقد شما دکترا زحمت میکشین .امیدوارم نتیجه دار باشه .[گل] http://jinoos-ap.persianblog.ir/

fatima

عالی بود من امروز با وبلاگتون آشنا شدم از قرار معلوم یه دانشگاهیم البته من ورودی امسالم!! امیدوارم وقتی جایی که الان شما هستین ایستادم روحیه شما رو داشته باشم.

nedidas

این متن عالی بود! واقعا بهم انرژی و انگیزه داد. من هنوز علوم پایه می خونم، داشتم کم کم دلسرد و بی انگیزه می شدم چون هیچ تصویر ذهنی ای از آینده ام نداشتم .شما یه تصویر ذهنی زیبا رو برام تداعی کردید، انگیزه گرفتم! متشکرم